ויסות חום של הגוף במהלך תרגיל שרירי

על מנת למנוע היפרתרמיה, תשישות חום או שבץ חום, הגוף מצויד במנגנונים כדי למנוע שינויים גדולים בטמפרטורה. פעילות גופנית היא מצב אנרגיה גבוהה, הדורש התמוטטות של חומרים מזינים דלק התכווצות שרירים. הגדילה את חילוף החומרים שנצפתה בשרירים הוא בקורלציה עם טמפרטורות גבוהות הרקמות. הסתגלות זרימת הדם וייצור הזיעה לשמש להסדרת הסרת החום במהלך פעילות שרירים.

העבודה של פעילות גופנית דורשת אנרגיה. השרירים שלך חומרי הזנה פירוק, כגון גלוקוז ושומן, לתוך צורות עיבוד מעובד יותר בקלות. אדנוזין טריפוספט, או ATP, הוא צורה נפוצה של אנרגיה בשימוש על ידי תאי שריר בכל הגוף. התאים שלך כל הזמן לייצר ולשבור ATP ותגובות כימיות אלה לייצר חום. כאשר אתה מתחיל פעילות גופנית, קצב התחלופה של ה- ATP עולה באופן משמעותי, ובכך מגדיל את הטמפרטורה של השריר בכללותו.

כאשר קבוצות שרירים מרובות מתחילות להתכווץ ולהגדיל את פעילותן, מופקות כמויות גדולות של חום. בהתאם לחוקים הבסיסיים של התרמודינמיקה, החום יזרום הרחק מאתר הייצור שלו, ויגדיל את הטמפרטורה של הנוזל והדם הסובבים אותו. רוב התגובות הביוכימיות מתרחשות בצורה אופטימלית בטמפרטורת גוף מסוימת, אולם פעילות שריר במהלך פעילות גופנית מובילה לעיתים לעלייה בטמפרטורת הגוף הכוללת. על מנת לשמור על הסטטוס קוו, המערכת שלך תעבוד קשה כדי לווסת את החום במהלך פעילות גופנית.

הגוף שלך יש את היכולת לסנן את האנרגיה החום עודף אם הטמפרטורות להגדיל מעל נקודה מסוימת. הצעד הראשון בתהליך זה הוא העברת החום מרקמת השריר אל פני העור. זה נעשה באמצעות תהליך המכונה vasodilation. נימים, כלי הדם הקטנים ביותר בגוף, מסוגלים להגדיל את הקוטר שלהם כדי להכיל כמויות גדולות של דם. על פי המאמר “המדע של פעילות גופנית” ב MayoClinic.com, זרימת הדם השרירים עשוי להגדיל פי 100, ובכך להקל על הסרת עודף החום. לאחר מכן, רשתות נימיות ליד פני העור ירחיב כדי להגדיל את זרימת הדם להקל על הסרת החום מהגוף. זו הסיבה שהפרצוף שלך עלול להפוך לאדום במהלך התרגיל, דרך הסוודית של נימים בעור, הגוף שלך מנסה לגרש את החום העודף שאתה יוצר בשרירים.

השלב השני בתהליך של הסרת חום מהגוף כרוך קירור העור עם זיעה. כמו הטמפרטורה של העור שלך עולה, בלוטות הזיעה יהיה להפריש פתרון מלוח, הסתגלות זו משמשת לקרר את העור כמו אידוי גורם להסרת החום. בעוד מנגנון זה יעיל מאוד בהסרת החום של פעילות גופנית, כמויות גדולות של זיעה ייתכן שתידרש במהלך פעילות גופנית אינטנסיבית. חשוב להישאר hydrated במהלך התרגיל אז אלה מסלולים רגולטוריים חיוניים עשויים כראוי לשלוט על טמפרטורת הגוף.

פעילות שרירים במהלך פעילות גופנית

טמפרטורת הגוף במהלך התרגיל

בימוי דם לעור

מְיוֹזָע